Ay Yapıma Dava, Fi Dizisinin Yazarı Azra KOHEN’den

Davanın Sebebi

Yazar Azra Kohen, üçleme eseri Fİ Çİ Pİ’nin dizi olarak çekilmesi konusunda anlaştığı Ay Yapım Prodüksiyon A.Ş’ye, eserlerinin sözleşmeye aykırı kullanıldığının tespiti için dava açtı.

Kohen ikinci sezonda

‘Çİ’ isimli eserin içeriğinin kullanılacağı yönünde açık hüküm bulunmasına rağmen Ay Yapım’ın ‘Pİ’ isimli eserin içeriğini kullanarak sözleşmeyi ihlal ettiğini belirtti.

Bu durumun

haklarına zarar verdiğini, okuyucu kitlesi önünde küçük düşmesine neden olduğunu iddia eden Azra Kohen dilekçesinde, “Diziyi izleyip kitapları okumayanlar önünde yazar, ahlaka aykırı hikayeler yazmakla itham edilir hale sokulmuştur” dedi.

Eserlerin dizi olarak işlenmesi teklifini iki koşul ile kabul ettiğini belirten Azra Kohen, sözleşmeye bu iki şartı koydurdu. Azra Kohen sözleşmeye birinci Koşul olarak, ‘Eserlerin ana fikrine, karakterlerine sadık kalınması, eserlerin anlam ve bütünlüğünün özelliklerinin bozulmayacak biçimde senaryonun yazılması ve dizinin bu koşula uygun çekilmesini’ istedi. İkinci koşul olarak ise ‘Dizi içerisinde yer alacak reklamların, yazarın yarattığı karakterlerin temsil ettiği değerlere uygun olması ve yazarın insan sağlığına zararlı olduğuna inandığı paketlenmiş gıda, boyalı içecek ve yiyecek tanıtımlarının kesinlikle dizide yer almamasını’ talep etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir