Mars Dosyası

Mars Dosyasına Girmeden Önce, Şunu Belirtmek İsteriz

Nasa “Mars’ta hayat var mı ? mottosu” ile yola çıkıp, ve bize Mars’ta su bulamadıklarını söylediklerinde hepimiz inandık. Değil mi ?

Fakat öyle olmadığını, ta ki 2015’te öğrendik. Tamam, şimdi dosyamızı açalım.

Mars Dosyası

Mars ortalama 3500 yıldır biz insanoğlu tarafından gözlemlenen bir gezegen, tabii ki Dünya’ya yakın yaşanabilme olasılığı en yüksek gezegen olduğu için.

3500 yıllık bir araştırma serüveninden bahsediyoruz ve hala bizim için büyük sırlar barındıran bir gezegen. Aslında ne kadarda zavallı bir tür olduğumuz buradan belli oluyordur.

Mars’la ilgili ilk gözlemler Mısırlı Astronomlar tarafından M.Ö 1500’lü senelerde gerçekleşmiştir. Fakat Mars ismini koyan millet, Antik Yunan ve Romalı Astronomlar oluyor. (Mars, “Savaş Tanrısı” anlamına geliyor Roma Mitolojisinde)

İnsanoğlu işte, elini attığı yerde savaş olacak illa.

Aristoteles araştırmaları sonucunda Mars’ın Ay’dan daha uzak olduğunu keşfediyor. (M.Ö 4. Yüzyılda)

17. ve 18. yüzyılda Mars’ın Dünya’nın yarısı kadar olduğunu keşfediyoruz.

24 saate yakın uzunlukta günlere sahip olduğu da keşfedildi.

Mars’ta zeki canlıların yaşadığı, insan yapımı su kanallarının olduğu ve bunun gibi bir sürü söylemler atıldı, kitaplar yazıldı. Fakat bu sözlerin altı boş olduğu ta ki 1971 yılında “Mariner 9” Uzay aracının gözlemleri ile birlikte tarihin tozlu raflarına kaldırıldı.

Bu Uzay aracı, Mars’ın bir çok fotoğrafını çekti ve Dünya’dakilere benzer volkan yapıları, nehir yatakları ve dereye benzer kanallar buldu. Böylece su bulma potansiyeli yükseldi ve su demek yaşam demek.

1970’lerde herhangi bir mikrobiyel canlı kalıntısı bulmak için Nasa “Viking” görevini başlattı. Mars yüzeyindeki topraktan örnekler topladı fakat hiçbir canlı belirtisi bulunamadı. (tabii Nasa öyle diyor. Daha önce su da bulamadığını söylemişti.. Neyse.)

Bu da, Nasa’nın Mars’ta çektiği fotoğraf. Bayburt değil yani, harbiden Mars toprakları.

Ve insanoğlu Suyu buldu… Sene 1990’lı yıllar.

Antik dere yatakları bulundu.

Sonrasında coşuyoruz tabii. Mars’ta buz kütleleri bulundu, ayrıca gezegende bulut oluşturmaya yetecek miktarda suyun buharlaştığı da keşfedildi.

Dur. Heyecan yapma o kadar da. Yine de sıvı halde su bulunamamıştı.

Zaten Mars’a bir bardak saf su bırakacak olursanız, ya anında buz haline gelecek ya da anında kaynayıp buharlaşacaktır.

Bulunan akıntıların sebebiyse yüzeydeki suyun muhtemelen perklorat bakımından zengin olmasıyla ilgili. Çünkü bu perklorat denen tuzlar suyun donma noktasını -70 dereceye kadar düşürüyor.

Şu anda Mars’ta araştırmalar yürüten araçtan elde edilen karelerden birinden metal bir küreyi andıran bir cismin saptanması Kızıl Gezegen ile ilgili tartışmaları yeniden alevlendirmişti.

Şu anda İnSight aracı Mars’ta takılıyor hala, görevine devam ediyor. İleri de gelişmeler oldukça burada olacağız. Tekrardan bekleriz efenim..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir