Mobil uygulama yazmak için gerekli olanlar!

Mobil uygulama yazmak konusunu hiç uzatmadan Android işletim sistemi için ve İos işletim sistemi için diye ikiye ayırıyoruz.

Android için şu anda Kotlin programlama dilini önerebilirim ve bu dili yazabilecek ortam olan Android Studio gereklidir.

İos için Swift programlama dili kullanmalısınız bunuda yalnızca mac bilgisayarlarda bulunan XCode ile yazabilirsiniz.

Sıra geldi bu uygulamaların sunucu tarafına ve sunucu tarafındada hiç uğraşmadan hareket etmek istiyorsanız Google Api yani servislerinden biri olan Firebase size hem sunucu kısmında vakit kaybettirmeyecek hemde sunucu tarafında yapabileceğiniz tüm Veri tabanı işlemlerini daha iyi bir şekilde yapabileceğiniz ortamı sunar.

Yukarıda siyah kalın yazı ile yazılmış 5 maddeyi öğrendiğinizde her platforma uygulama çıkarabileceksiniz.

Not: Diyorsanızki ben bu yaptığım uygulamanın aynısının web sayfası olarak yani browser aracılığı ilede çalıştırmak istiyorum. O zaman php, html, ajax öğrenmeniz gerekecektir.

Not: Google Firebase sistemini öğrenmek ve kullanmak istemiyorsanız mysql , php mysql ilişkileri konularındada iyi bilgiye sahip olmanız gerekir. Sadece bununla kalmayıp linux server,linux komutları ve linux sunucu yönetimi konusunda ya birilerini bulmalısınız yada siz biliyor olmanız gerekir.

Dipnot:) Ben bu yukarıda geçen tüm dilleri ve araçları tamamen bildiğim halde hatta alternatif Diller, Editörler, IDE leri bildiğim halde kendim için hala bir uygulama yazmaya cesaret etmiş değilim. php den ve Browser hizmetlerinden vazgeçemiyorum!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir