Oto ekspertiz

Öncelikle oto ekspertiz nedir? sorusunu cevaplayalım.

Araç alım ve satımından önce araca kronik yada sonradan oluşmuş bir sıkıntısı var mı diye profesyoneller tarafından bakılıp bulunan sıkıntıların raporlanmasıdır.

Tabiki sadece sıkıntılar değil iyi durumda olan tüm ekspertiz kontrol noktalarıda raporlanmaktadır. 1 Nisan itibari ile oto ekspertiz TSE tarafından ele alındı ve artık tamamen standartları olan bir iş haline geldi. TSE belgeli personeller ve firmalar sadece ekspertiz yapabilmektedir.

TSE belgesi olmayan Ekspertiz firmalarının raporları noter tarafından satış anında kabul edilmemektedi.

Şu anda bu uygulama sadece ticari amaçla araç satan yani galericileri kapsamaktadır fakat herkes araç almadan önce aracını ekspertiz yaptırmaktadır.

Ekspertiz raporu sizi hukuksal olarak koruyan bir şeydir. Sizi derken alıcıyıda satıcıyıda korur.

Bir araç sattınız diyelim ve aracı ekspertize götürdünüz raporunuzu aldınız. aracın turbosunda sıkıntı olduğu raporlanmış. Müşteri aracı aldı ve birkaç hafta geçemden bunun turbosu arıza verdi diyerek sizi dava edebilir. Fakat ekspertiz raporunda turbonun arıza verdiği ve bu raporu alıcı gördüğü için davası sizin aleyhinize sonuçlanmayacaktır. Yani satıcı olarak yaptırılan ekspertiz sizi korudu.

Aynı durum alıcı içinde geçerli. Bir ekspertiz yaptırdınız ve araç aldınız. Aracın turbosunda arıza var ve bu arızayı satıcı size söylemedi. Hatta ekspertiz personelide bu arızayı göremedi. Yine ekspertiz raporu sizi korumaktadır. Genelde alıcı ilk olarak ekspertizi arayarak araca yanlış bakmışsınız sizi dava edicem zararımı karşılayın der. Fakat ekspertiz zarar karşılamaz yaptığını ekspertiz hizmeti bedeli kadar size ücretinizi geri öder hatalı iş yaptığı için. Fakat bu demek değilki arıza bedelleri size kaldı. Hatalıda olsa ekspertiz raporu sizi korur çünkü ekspertizin yanlış baktığını bilir kişi görür ve onaylar ve size aracı satan kişi aracındaki ayıbı size bildirmediği için ya sizden aracı geri almak zorunda kalır paranızı geri öder faizi ile yada zararınızı karşılar.

Bu tip olaylara Kaymakamlıkların alt katında bulunan Tüketici Hakem Heyeti bakar. Yani bilmediğiniz bir sıkıntı içeren bir araç aldığınızda hiç mahkemeye gitmeden bulunduğunuz bölgedeki kaymakamlığa giderek başvuru yaptığınızda çok kısa bir süre içinde probleminiz giderilecektir.

Ekspertizler çok profesyonel olduğundan böyle sıkıntılar görülmemektedir hatta TSE standardına girdikten sonra problem hiç kalmayacaktır. Fakat hata olasılığı binde bir de olsa tabiki olabilir ve bu yeni kanun biz alıcılarıda , satıcı esnaflarımızıda korumaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir