Şaklabanların Heykelini Dikmeyeceğiz!

Apple CEO’sundan Gençlere Tokat Gibi Çağrı : Algoritmalara Karşı Koyun!

Günümüzde belli algoritmalar sizi zaten ilgilendiğiniz, inandığınız veya hoşlandığınız içeriklere çekiyor. Buna karşı durun. Bu yıl gözlerinizi açıp olaylara farklı bir açıdan bakmak devrimci bir davranıştır. Cook’ Trollerin heykelini dikmiyoruz, bu günden sonrada dikmeyeceğiz açıklamasında bulundu.

Sosyal medya trollerinin ciddiye alınmaması tavsiyesinde bulundu.

‘FİLTRE BALONUNA’ HAPSEDİYORLAR

Sosyal medyada beğenileriniz ve paylaşımlarınızı değerlendiren algoritmalar haber akışınızda size ilginizi çekebilecek içerikler gösteriyor. Bu algoritmaların ilk yazılma amacı kullanıcıların istediği içeriklere hızlıca ulaşmasını sağlamak olsa da bu kolaylık beraberinde bazı sorunlar da getirdi. Bu durum kullanıcıları ‘filtre balonuna’ itiyor. İnsanların internette/sosyal medyada sadece kendi görüşlerini onaylayan ve doğrulayan bir balon içine hapsolmasını anlatıyor. Örneğin bir siyasi partiyi destekliyorsunuz ve algoritmalar yaptığınız paylaşımlardan ve beğenilerinizden siyasi görüşünüzün ne olduğunu anlıyor. Buradan sonra haber akışınızda ağırlıklı olarak sizin görüşlerinize uygun paylaşımlar yer almaya başlıyor. Böylece farklı düşüncelerden haberdar olmuyorsunuz.

Yani Cook’ ağabeyimiz diyor ki ; bir döngü içinde dönüp duruyoruz. Verileni tüketip, gösterilmeyen den bir haber yaşıyoruz. Artık kafamızı kaldırıp, söz hakkı almak lazım. Tabi bunun içinde fikir sahibi olmak lazım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir