SENTETİK DNA İLE CANLI YARATMAYI BAŞARDILAR

Cambridge Üniversitesi’ndeki bilim adamları, dünyanın ilk canlı organizmasını tamamen sentetik, yeniden tasarlanmış DNA’dan yarattılar. The Guardian’a göre, organizmayı daha çok E. coli olarak bilinen Escherichia coli’ye dayandırdılar.Araştırmacılar, E. coli’yi küçük bir genetik talimat setinde hayatta kalma kabiliyeti nedeniyle bir temel olarak kullanmayı seçti. İki yıllık proje, değiştirilmiş genomunun sentetik bir versiyonunu yapmadan önce, E. coli’nin tüm genetik kodunu okuyarak ve yeniden tasarlayarak başladı.

Her üç harfli G, A, T ve C kombinasyonundan 64 olası kodon vardır, ancak bunların çoğu gereksizdir ve aynı işi yapar.61 kodon, doğada herhangi bir protein oluşturmak için çeşitli dizilerde bir araya getirilebilecek 20 doğal amino asit oluştururken, kalan üç kodon kırmızı ışık olarak hizmet etmek için oradadır. Temel olarak hücreye, proteinin yapısı bittiğinde söylerler ve hücrenin durmasını emrederler.

Cambridge ekibinin başardığı şey, canlı bir organizmanın hala çalışırken ne kadar basitleştirilebileceğini görmek için gereksiz kodonları kaldırarak E. coli’nin genomunu yeniden tasarladılar.Genetik kod G, A, T ve C harfleriyle yazılmıştır. Standart yazıcı kağıdına tam olarak basıldığında, yapay genom 970 sayfa uzunluğundadır. Resmen şimdiye kadar inşa edilmiş en büyük genom.

Proje lideri ve Cambridge profesörü Jason Chin, “Genomu bu kadar büyük yapmanın mümkün olup olmadığı ve onu çok fazla değiştirmenin mümkün olup olmadığı tamamen belirsizdi” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir