The New York Times Gazetesi, Ezhel’i Avrupa’da En iyi 15 Müzisyenden 1’i Olarak Gösterdi

Ezhel, Avrupa’daki en iyi 15 müzisyen arasına girmiş, hem de New York Times gazetesinde!

Ezhel Türkçe Rap’in yıllar sonra tekrar ayağa kalkmasına neden oldu. Artık hepimiz onu tanıyoruz.

Ezhel, şu sıralar Almanya’da yeni albümü için çalışmaya başladı.

The New York Times gazetesi, Avrupa’nın en popüler ve şu sıralar önem arz eden 15 müzisyenini derlediği listeye Türkiye’den Ezhel’i koydu!

15 Sanatçının olduğu listenin ilk sırasında

İtalyan müzisyen Chali var.

Hemen onun ardından Ukrayna’dan Alyona Alyona, Gürcistan’dan HVL, Fransa’dan Aya Nakamura, İsveç’ten Viagra Boys, Portekiz’den Violet, Belçika’dan Angele, Büyük Britanya‘dan Dave, Polonya’dan Julian Uhu, İsviçre’den Vendredi Sur Mer, İspanya’dan C. Tangana, Almanya’dan Von Wegen Lisbeth, Rusya’dan Ic3peak, Kosova’dan Melinda Ademi geliyor.

Ve listenin sonunda, yani 15. sırada, Ezhel var!

Her bir sanatçı hakkında kısa bilgiler veren NY Times gazetesi, elbette ki Ezhel hakkında da birkaç bilgi vermiş.

“Eğer Türkiye dışından Ezhel’i tanıyan biri varsa, bunun nedeni geçtiğimiz yıl şarkılarında uyuşturucu kullanımını özendirmek suçundan hapse atılmasıdır… Cezaevinde geçen 1 ayın ardından Ezhel, gerçek adı Ömer Sercan İpekçioğlu, beraat etti fakat hala 2 ayrı suçlamayla karşı karşıya.

Ezhel Türkiye’de, Türkçe rap ve hip-hop’ın yükselen yıldızı olarak biliniyor.
Konserlerinde her türden insan var; beyaz yakalılar, başörtülüler, ergenler, yaşlılar… Bazı politikacılar müziğini sevmese de genel olarak Ezhel Türkiye’de seviliyor.

Ezhel bir telefon görüşmesinde, başarısının bir kısmının Ankara’daki bir müzisyen ailesinden geldiğini belirtmiş. Annesi, Türkçe, Arapça ve hatta Çince bile şarkı söyleyen emekli bir devlet çalışanı.

Ünlü şarkıcı bu konuda ‘Böylesine çok kültürlü yön, dünya hakkında geniş bir perspektife sahip olmamı sağladı.’ diyor. Örneğin ‘Felaket’ şarkısı trap, Türk halk müziği ve reggae müzikten oluşuyor. ‘Her farklı tür benim için farklı renk demek ve ben bu renklerle resim yapıyorum.’ diye de ekliyor.

Şu sıralar Berlin’de yeni albüm yapan Ezhel, rap müziğin şu anki mücadeleci yaşamına ve yaşadıklarına uygun olduğunu söylemiş.

‘Yaşam mücadelesi ya da sınıf mücadelesi’ diyor ve ekliyor: ‘Rap, sanatımı kullanarak zorluklarıma karşı direnmemi sağladı.'”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir