Turist Ömer’e 1 Mayıs Mektubu

24 sene olmuş “gidiyorum elvada şarkısını söyleyeli”.

Ne çok isterdim aslında seninle tophane sokaklarında hicaza ah etmeyi…
İlk filmini izlediğimde 7 8 yaşlardaydım “Turist ömer uzay yolunda”.

Ne karakterdi ama Turist Ömer. Doğrucu hazırcevap munzur akıllı sempatik. Sokak ağzı edebiyatını öyle işlemiş ki hayran olmamak elde değildi. Güldüren düşündüren kimi zaman hüzünlendiren, bir selamıyla gönlümüzü fetheden en kalender ağabeyimizdi Sadrettin Alışık.
Çok çalışmış sanatı için. Sevmiş sevdirmiş. Yazmış, oynamış, söylemiş. Üstü açık veya kapalı bir sürü şey anlatmış izleyenlerine.
Bir bakmışsın ayakkabı boyacısı ama en prensiplisinden tabii. Hani keyfi düşmezse çalışmayanlardan anladın mı. Bir bakmışsın yalın bir balıkçı hüzün deryasında. Kompiter’e totoyu soracak kadar muzip, Müjgan’ın yollarını gözleyecek kadar aşık, sevdiği uğruna hapse düşecek kadar da cesur olmuş kimi zaman.

Gönül vermiş sanata. 200 den fazla film sayısız tiyatro, stand up bile yapmış. İstanbula aşkını şiirlerinde anlatmış. “Sokak köpeklerine selam vermek adam olmaya çeyrek var demektir” diye de belirtmiş hayvan sevgisini. “Şimdi sizden isteğim beni hep sevin ve beni hiç unutmayın” demiş bir de. Nasıl unutalım o içten selamını bitirim tavırlarını?

Türk sinemasının bendeki en büyük jönü en kalender abisi Sadri Alışık.
Senin de emekçi bayramın kutlu olsun. Işıklar içinde uyu.. Minnet ve saygıyla…

İsmail Kaya.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir