Ücretli Maske Satışı Başladı mı? Maskelerin Fiyatı Ne Kadar Olacak?

Yapılması gereken ücretsiz maske dağıtımı tam anlamı ile yapılamayınca Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ücretli maske satışlarının resmi olarak başlayacağını açıklamıştı. Ücretli maske satışları ile alakalı beklenen açıklama Ticaret Bakanlığı tarafından geldi.

Ticaret bakanlığı, maskeler için belirlenen tavan fiyatlarını açıkladı. Maskeler KDV dahil en fazla 1 TL olacak şekilde satışa sunulacak. Fiyat bilgisini verirken maskelerin satış kanallarına ait araştırmalarında başladığı belirtildi. Peki, ücretli maske satışları ne zaman başlayacak. Maskeler nerden temin edilecek?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın maske satışlarının tekrardan aktif olarak başlayacağını açıklaması ile birlikte tüm gözler maske fiyalarına ve maskelerin nerelerde satılacağı konusuna çevrildi. Korona virüse karşı korunmanın en etkili yollarından biri olan maskelere vatandaş ulaşmak için internetten araştırmalar yapmakta. Maske fiyatları ne kadar olacak? Maskeler 1 TL olacak mı? Maske satışları nerelerden yapılacak? gibi soruların yanıtları aranmaya başlandı.

MASKE SATIŞLARI BAŞLIYOR

Maske satışına izin verilmesine yönelik olan düzenlemenin ardından işin detayları belirginleşmeye başladı. Daha önceden ücretsiz dağıtılan korunma maskelerinin satışı ile alakalı bir genelgenin hazırlandığı belirtildi. Açıklanan bilgilere göre cerrahi maskelerin satış fiyatında üst limit belirlenecek ve marketlerde de maske satışının yapılmasının önü açılacak.

MASKE VE KORUYUCU SAĞLIK GİYSİLERİ, TESTLERDEN GEÇİRİLİYOR!

Ülkemizde üretilen maskeler ve koruyucu ekipmanlar labratuarlarda fiziksel ve kimyasal olmak üzere bazı testlerden geçirilerek standartlara uygun olup olmadıkları kontrol ediliyor.

Yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını ile birlikte dünyada maskeye ve koruyucu sağlık ekipmanlarına olan ihtiyaç haliyle artış gösterdi. Salgından korunabilmek adına kullanılan maske ve koruyucu sağlık ekipmanlarının sağlıklı olması salgın-pandemi ile olan savaşta çok büyük önem arz ediyor.

Bu bağlamda İstanbul Tekstil ve Konfeksiyon İhracatçı Birliklerinin (İHKİB) Ekoteks Laboratuvarı’nda maskeleri ve koruyucu giysileri sıkı testlerden geçirdiği açıklandı. Maskelerden ve koruyucu sağlık ekipmanlarından alınan numuneler labrotuvarda belirlenen kalite standartlarına uygun olup olmadıkları test ediliyor. Fiziksel ve kimyasal testlerden geçemeyen maske numunelerinin standartlara uygun olmadıkları raporlanıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir