İşsizlik Maaşı ve Ücretsiz İzne Çıkarılanlara Destek Ödemesi Ne Zaman Verilecek ? 07.05.2020

Ülkemizde yaşanan Covid-19 krizi nedeni ile çoğu işletme ya kepenkleri kapattı ya da iş yapamamaya başladı. Bununla birlikte işçi ve personellerin maaşlarını ödemekte zorlanan işletme sahipleri, devlet tarafından istihdamın bozulmaması için 3 ay boyunca işten çıkarmaları yasaklaması ile birlikte personel ve işçilerini ücretsiz izne çıkarma yoluna gittiler.

Ücretsiz izine çıkan çalışanlar maaşlarını alamadıklarından dolayı, geçim sıkıntıları çekmeye başladılar. Bunun imdadına Maliye Bakanı Berat Albayrak müjdeli haberi vererek yetişti. İşten çıkarılan ya da ücretsiz izne çıkarılmış çalışanlara devlet tarafından ödenecek olan, aylık toplamda 1.170 TL ödemeyi başvuru yapan her çalışan alacak.

Ücretsiz İzin Maaş Başvurusu Nasıl Yapılır?

Çalışan ve ücretsiz izne çıkarılmış personeller için başvurular firmaları tarafından yapılacak olup TBMM’de kabul edilen Koronavirüs (Covid-19) “Salgının Ekonomik ve Sosyal Hayata Etkilerinin Azaltılması Hakkında Kanun ile Bazı Kanunlarda Değişiklik” kanununa göre, 3 ay süre ile işten çıkarılmalar yasaklanmış olup, ücretsiz izine çıkarılan personellere 1.170 TL destek ödeneği sağlanırken işten çıkarılmış olup işsizlik maaşı alamayan kişilere de bu ödenekten yararlanma hakkı tanınmıştır.

Ücretsiz İzin Maaş Ödemeleri Ne Zaman Yapılacak?

15 Mart 2020 Tarihinden itibaren ücretsiz izne çıkarılmış olan personel, çalışan ve işçilere günlük 39.24 TL’den aylık 1.777 TL lik bir ödeme yapılacaktır. Bu ödemeler 08 Mayıs 2020 Cuma tarihinde çalışanların maaş hesaplarına otomatik olarak yatacak.

GÜNCEL KORONAVİRÜS HABERLERİ VE SON DURUM İÇİN TIKLAYINIZ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir